12 světových galerií a muzeí pod jednou střechou! Mistři renesance míří do pražského Mánesa
Na 40 uměleckých a 5 nejslavnějších děl světa představí výstava v reálných velikostech jako neskonale zdařilé repliky starých mistrů. Expozice, kterou vidělo na půl milionu návštěvníků v Německu i v Rakousku, se stěhuje do hlavního města, kde bude umístěna v reprezentativních prostorách galerie Mánes.
Z bezprostřední blízkosti bude možno shlédnout nejdražší obraz na světě od Leonarda da Vinci „Salvator Mundi“ (spasitel světa) zobrazující Ježíše Krista jako Spasitele, který pochází z doby kolem roku 1500. Na obraze je Kristus v renesančním ošacení udělující požehnání se zdviženou pravou rukou s překříženými prsty, v levé ruce drží křišťálovou kouli. Obraz byl v roce 2017 prodán za 450 milionů dolarů do Abu Dhabi. Originál obrazu v současnosti není veřejnosti přístupný.
Chybět nebudou ani dvě nejdražší malby na světě od Raffaela: Hlava múzy (36 milionů dolarů) a Hlava mladého apoštola (40 milionů dolarů), které nejsou v současnosti v žádné galerii na světě veřejnosti přístupné.
Výstava Mistři renesance nabízí ještě další historické lahůdky: Poslední soud, Stvoření Adama od Michelangela, Mona Lisa, Poslední večeře, Vitruviánský muž Leonarda da Vinci, Athénská škola, Sixtinská Madona od Raffaela, Zrození Venuše, Primavera (Jaro) od Botticelliho, David - socha od Michelangela s výškou 5,17 metru, která i s kupolí má okolo 9 metrů.
To vše pod jednou střechou v prostorách pražského Mánesa. Expozice Mistři renesance bude v těchto lukrativních prostorách po dobu téměř půl roku. Spojení magického místa a umění je jako stvořené pro další umělecké a reprezentativní aktivity.
„Cílem výstavy je přiblížit laické veřejnosti, studentům a žákům i dalším zástupcům z řad veřejnosti tato famózní díla a dostat je na jedno místo. Málokdo z nás má v životě šanci vidět je všechna. Toto jsou vlastně ´kopie´ děl, které fascinují lidstvo mnoho staletí a další staletí ještě budou,“ podotkla producentka výstavy Jana Kaiserová.
Součástí výstavy budou i mnohá kulturní a společenská setkání, minikoncerty, recitály, a také některé besedy. Hlavním ambasadorem výstavy je houslový virtuóz Jaroslav Svěcený, který nabídku přijal s velkým nadšením. "Propojení výtvarného umění a hudby je geniální. Je to něco, co zde bylo už historicky a co vlastně k sobě patří. Tento projekt mně zaujal svým rozsahem, pojetím i formou a jedinečností. Velmi se těším, že se v Mánesu potkáme a ne jedenkrát," dodal Jaroslav Svěcený, ke kterému postupně přibydou i některé další osobnosti kulturního i veřejného života.
Nejčtenější články