Proč se říká zvědavé jak opice? Podívejte se na nováčky Kisumu a Duni, když poprvé spatřili svou novou skupinu
Seznamování nových goril s těmi stávajícími v Zoo Praha započalo. Samci Kisumovi a samici Duni tento týden skončila povinná podovozní karanténa. Ve středu tak chovatelé zahájili citlivý proces jejich seznámení s Kijivu, Shindou, Kambou a malým Ajabuem.
„Prvním krokem je vizuální kontakt přes dveře mezi expozicemi. Když jsme přepážku odstranili, obě skupiny na sebe koukaly především zvídavě,“ říká vrchní chovatel primátů Martin Vojáček s tím, že jen Shinda se v jeden moment rozhodla imponovat. „Shinda se na Kisuma a Duni vyprsila a vypadalo to, že chce působit mocným dojmem. To je ale naprosto normální a zatím vše vypadá nadmíru dobře,“ dodává Vojáček.
Vzájemné okoukávání šestice goril mohou dobře sledovat i návštěvníci nového pavilonu – Rezervace Dja. Dalším krokem bude podle Vojáčka vpuštění Kisuma a Duni do hlavní expozice v době, kdy v ní samice s Ajabuem nebudou. To jim umožní budoucí domov v klidu prozkoumat. K vlastnímu spojování by pak podle plánu mělo dojít přespříští týden.
„Všechno zatím probíhá až nečekaně hladce. A to nemám na mysli jen první kontakt mezi skupinami, ale také seznámení Kisuma a Duni, kteří se potkali až v Praze po příjezdu z Rakouska a Španělska. V den jejich setkání dokonce ihned došlo k pokusu o páření,“ prozrazuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Teď už jsou podle něj nerozlučnou dvojkou. „Zkrátka v sobě našli zalíbení,“ dodává Bobek s úsměvem.
Pětadvacetiletý samec Kisumu žil do letošního září v rakouské Zoo Schmiding ve výhradně samčí skupině. Devítiletá Duni, která se narodila ve španělském Cabárcenu slavné Moje, teprve nedávno pohlavně dospěla. Evropský koordinátor chovu goril je doporučil ke spojení právě za účelem rozmnožení, zejména díky jejich vhodným genům. S trochou štěstí by tak mohla Zoo Praha jejich potomka přivítat zhruba v polovině příštího roku.
Nejčtenější články