Klusákova kontroverzně přijímaná kniha o Karlu Gottovi byla vyhlášena Knihou roku
Publikace Pavla Klusáka nazvaná Gott: Československý příběh (Nakladatelství Host), získala hned dvě ceny Magnesia Litera – cenu za publicistiku a titul Kniha roku. Odhaluje slepá místa v životě Karla Gotta.
Mnohými čtenáři byla kniha, dle slov autora, přijímána vyloženě negativně, což mimo jiné znamenalo obdržení mnoha nepublikovatelných emailů nejen z Česka, ale i ze Slovenska. Druhá část čtenářů byla naopak velmi spokojena a kvitovala autorovo detailní pátrání po zajímavých částech Gottova života, s kterými se Karel Gott za svého života moc nechlubil. Při čtení Klusákovy knihy lze snadno pochopit, proč Gott některé části svého života vyloženě tajil.
Klusák Gottovu knihu Karel Gott - Má cesta za štěstím a jeho vzpomínky v ní, jednoznačně konfrontuje s historicky doložitelnými fakty. Všímá si příkladně začátků Gottovy kariéry, kterou zpěvák během let popisuje až ve čtyřech variantách.
Další sporným obdobím, které Klusák ve své knize dokumentuje, je Gottova emigrace, jejíž součástí byli mimo jiné bratři Štaidlové. Klusák objevuje fakt, že za zdárným návratem jmenovaných z emigrace stál jednoznačně Gottův otec (v 50. letech ministerský úředník) a otec bratrů Štaidlových.
Klusákova kniha však objevuje ještě další doložitelné nesrovnalosti prezentované samotným Gottem ve své knize. Jen namátkou je možné se zmínit o zpěvákově turné v Las Vegas. Samozřejmě stranou nezůstal podpis anticharty či Gottovo vyšetřování policií na konci padesátých či začátkem 60. let.
Je dobré si obě knihy přečíst a srovnat, jak na svůj život vzpomíná Karel Gott a jak ho, dle historických dokumentů a vzpomínek pamětníků, popisuje Pavel Klusák.
Nejčtenější články