Fanoušci Vlastmila Vondrušky se dočkali! Dnes vychází poslední díl Křišťálového klíče
Čtvrtý a zároveň poslední díl sklářské epopeje Křišťálový klíč pojmenoval jeho autor Vlastimil Vondruška Hejnické pastorále. Završí jím tak vyprávění o rodu Heřmanů. Falknovská huť, kde celý příběh začal, se jim částečně vrátí zpět do vlastnictví. První díl ságy Křišťálový klíč – Falknovská huť vyšla roku 2019, další díly Vídeňský sen a Jarmarečník vloni.
Křišťálový klíč - Hejnické pastorále: Vše se odehrává na pozadí dramatických událostí spojených s nástupem Marie Terezie na habsburský trůn. Mladá panovnice musí čelit nepřátelům prakticky ze všech stran. Nejhůře na to doplatí České království, které obsadí bavorská a francouzská vojska, a do severních Čech vtrhnou nejprve oddíly saského kurfiřta a vzápětí pruská vojska. Spolu s nimi přicházejí luteránští kazatelé a snaží se lidem vzít jejich katolickou víru. Je to složité období, kdy musí lidé bojovat o holou existenci, schovávat majetek, a navíc stojí před rozhodnutím, zda zradit víru a přijmout trest, anebo se nepodrobit. Je to doba, která prověří charaktery a odvahu lidí.
Románový rod Heřmanů obstojí, i když se jeho členové někdy ocitají na samé hraně života a smrti. Jenže i válka je obchod a rány lze obratností rychle zacelit. Staré křivdy ale nezmizí, naopak, pomsta si vybere svou daň i po letech. Podnikání se však už nedaří tak dobře jako před třiceti lety. Sklářství má problém s odbytem a vázne i prodej plátna. Ten, kdo se chce udržet, musí jednat jinak a mnohem dravěji. Starosvětské sousedské vztahy pomalu nahlodávají peníze…
O Hejnickém pastorále řekl Vlastimil Vondruška: „Psát rodinnou kroniku je vždycky ošidné, protože já nepíšu tak, jako bych podle projektu konstruoval dům. Příběh se svými hrdiny prožívám, jako bych u všeho byl s nimi. Jenže to znamená, že ať chcete nebo ne, některé postavy vám přirostou k srdci víc a jiné méně. A i když chcete být nestranný, nejde to. Je to prostě jako v každém normálním lidském životě. Dodnes mne třeba trápí, jaký osud jsem musel uchystat románové Hedvice. Je to jako byste vzpomínali na smrt někoho z rodiny. Na druhou stranu člověk dává svým hrdinům vlastnosti těch, které zná a má rád nebo ho naopak štvou. Protože dějiny se neustále opakují a naši předkové nebyli v duši jiní než my. I oni snili, strachovali se a zápasili o místo na slunci, měli ctižádost, milovali a nenáviděli a v určitých situacích jednali vychytrale či sobecky. Protože skutečný život má mnoho barev a tváří.“
A co chystá svým čtenářům dál? „Mohl bych říci, nechte se překvapit. Ale pravda je taková, že o tom sice přemýšlím, mám pár nápadů, ale váhám. Možná spíše zkusím uzavřené románové příběhy. Láká mne jak doba Jana Lucemburského, tak život pražského vysokého učení za Václava IV. Uvidíme.“
Nejčtenější články