Vrátí se do škol pozemky, dílny, vaření nebo branná výchova? Co myslíte, je to potřeba?
Ať je to, jak je to, ti z nás, kteří navštěvovali základní školu v minulém století, měli i přes, pro děti (vždy) nudné předměty, několik málo takových, na které se těšili a které, jaksi ke škodě dětí z učebních osnov, zmizely. Patřily mezi ně pozemky, dílny (kluci), vaření (děvčata) a branná výchova.
Kluci se v dílnách naučili základní manuální zámečnické či truhlářské zručnosti, děvčata zase jak uvařit jednoduchá jídla z toho mála, co se v těch dobách dalo v obchodě koupit (sehnat) a popularita pozemků většinou závisela na tom, jestli výuka probíhala na vesnické či městské škole. (Rozdíl, předpokládám, není nutné vysvětlovat).
Popularita branné výchovy pak většinou závisela na tom, jestli předmět vyučovala kantorka nebo ho měl na starosti kantor. Navíc, absolvoval-li kantor základní vojenskou službu, bylo to pro většinu kluků a ve většině případů i děvčat velké povyražení. Střelba ze vzduchovky (starší i z malorážky) byla pak vrcholem, na který se ještě několik dní vzpomínalo. „U nás na škole byl absolutním vrcholem nácvik základních obranných chvatů, zvláště pak nacvičoval-li je smíšený pár. Tedy chlapec a děvče. Trénovali jsme to (rádi) jak při tělocviku, tak při branné výchově. Měli jsme kliku na učitele a byl to snad jediný předmět, u kterého jsme nechtěli, aby kdy skončil,“ zavzpomínal jeden z pamětníků, který mě inspiroval k napsání této glosy.
Je patrné, že většinu dětí té doby výše uvedené předměty nejenomže bavily, ale byly jistě základem nejen ke všeobecné manuální zručnosti, ale vychovávaly také tělesně a pohybově. Pohledem Asociace malých a středních podniků a živnostníků, by bylo nanejvýš vhodné, aby se příkladně dílny či pozemky do učebních osnov vrátili co nejrychleji, protože dnešním potomků zcela jistě schází manuální zručnost či základní povědomí o zahradě.
Je pak otázkou, vzhledem ke genderové korektnosti, jestli by dnes předmět vaření vůbec prošel. Nicméně šanci mu dávám ve chvíli, kdy by se vařit učili i kluci. Branná výchova je pak kapitola sama pro sebe. Té se pokusím, s přispěním odborníků, věnovat někdy příště.
A co vy byste říkali na návrat výše uvedených předmětu do školních osnov? Napište nám váš názor.
Nejčtenější články
- Odpovědět
Trvalý odkaz