
Nádherné obrazy od nejmladší malířky! Ve 3 letech se stala rekordmankou





Adélka Charvátová ze Sušice, řečená Pastelka, držitelka certifikátu International Star Kids Awards 2025 v kategorii ART (mezinárodní ocenění s titulem vycházející hvězda), dívenka s autistickou poruchou a oční vadou, se narodila 6. prosince 2021 a výtvarných pomůcek se překvapivě chopila dříve, než dokázala bez problémů sedět.
Nejdřív kreslila anatomickými voskovkami, později fixy. Zhruba v 18 měsících, kdy ještě neuměla chodit, začala malovat prstovými barvami, temperami a vodovkami, ve 2,5 letech akrylem na plátno. V den, kdy ji pelhřimovská Agentura Dobrý den zapsala do České knihy rekordů jí byly 3 roky, 3 měsíce a 27 dní a měla na svém kontě 21 abstraktních obrazů na plátno, tvořila štětcem, malířskou špachtlí občas i prsty, ale nejraději měla techniku pouring, tedy lití barvy s médiem na plátno, při níž ale místo obvyklého fénu používá malířskou špachtli a gravitaci (fén nepoužívá, protože je hypersenzitivní na zvuky).
Slavnostní vernisáž a uvedení malé malířky do společnosti umělců proběhla s podporou projektu Každý kubík pomáhá společnosti TOI-TOI ve středu 2. dubna 2025 v pražském Paláci Adria, ve výstavní a prodejní síni ORIGINAL GALLERY - House of Art, v Jungmannově ulici v Praze na Novém Městě. Adélka tam vystavila ve společnosti dalších výtvarníků 6 svých obrazů na plátně. Dalších 15 měla v té době v online galerii k prodeji. Jeden z obrazů byl jako doklad o zaregistrování malé malířky do České databanky rekordů věnován do expozice Muzea rekordů v Pelhřimově.
Zdroj: Agentura Dobrý den



Zrovna jeden autistický chlapeček z Ukrajiny maluje naprosto úžasně.
Tohle je jen lití barev není na tom nic těžkého, zvládne to s hotovým médiem opravdu každý, Adélka má však cit pro barevnou kombinaci a vymyslela si svou unikátní metodu jak ty barvy dohromady smíchat.
Při této technice se používá fén, ale Adélka je hypersenzitivní na zvuky, takže si to míchá malířskou špachtlí nebo prsty.
Byl to jen hec jen jsme se naštvali , protože Adélce zamítli správní žalobu na zvýšení příspěvku na péči s odůvodněním , že potřebuje péči pouze zvýšenou nikoliv mimořádnou a doporučili ji ostříhat nakrátko, když přece nebude mít vlasy nemusí se česat ani je umývat a je po problému.
Adélka potřebuje osobní asistentku v dětské skupině speciální školky zde nejsou a do běžné MŠ ji zatím nevzali. Bez adekvátní výše příspěvku na péči to je finančně neúnosné a stejný problém maji desítky malých rodin dětí s handikepem.
Dominik potřebuje odlehčený dětský invalidní vozík a samozřejmě že ho pojišťovna nehradí.
Adélka má další terapeutický pobyt v květnu na soukromé logopedické klinice logo Brno a jen za 5 dní nás to stojí 20 000 Kč.
Ale nám to stojí za to. Protože zrovna Adélka je skutečný příklad a hlavně i důvod aby se stát a pojišťovna nad sebou zamysleli a začali rodinám skutečně pomáhat. Což se asi nestane, tak si musíme nějak pomoci sami.
Původně měla být výstava jen neprodejní k mezinárodnímu dni porozumění autismu. Vůbec jsme nečekali že Adélka se dostane do české knihy rekordů a výstava bude prodejní , galerie se vzdala své provize a vše jde na podporu ne jen Adélky, ale i Dominika a dalších dětí a to má prostě smysl.
Mi si jen přejeme, aby Adélka měla adekvátní podporu a mohla být úplně obyčejnou holčičkou, která může chodit do školky později školy a hrát si s ostatními dětmi.
Hezký víkend přejeme.
Mě od rána zvoní telefon a pořád chtějí nějaké rozhovory. Tak to asi na víkend vypnu.



Možná proto se naše Adélka tolik zlepšuje.Temer vše děláme doma tzv na koleni.
Aspoň k něčemu se.mi těch x let na VŠ hodí.




Nejčtenější články
- Odpovědět
Trvalý odkaz