Ze stresu málem přišel o hlas! Jeden z nejlepších českých režisérů odhaluje své soukromí
Významný český režisér Hynek Bočan nemohl po roce 1968 několik let natáčet a vlivem stresu onemocněl. Ke své profesi se naštěstí později směl vrátit a natočil ještě řadu vynikajících filmů i seriálů.
Hynek Bočan se narodil 29. dubna 1938 v Praze. Absolvoval obor režie na FAMU a patří ke slavné generaci české nové vlny. Zaujal už svými prvními snímky Nikdo se nebude smát, Soukromá vichřice nebo strhujícím dramatem Čest a sláva. Ten poslední v září 1968 na festivalu v Benátkách získal Passinettiho Cenu italské filmové kritiky, ale vzhledem k politickému vývoji si ji už Hynek Bočan nemohl převzít a film později skončil v trezoru. Další snímek Pasťák už do něj putoval rovnou a opožděnou premiéru měl až v prosinci 1990.
Hynek Bočan pak měl na několik let zakázané natáčení. Dlouhodobý stres se u něj projevil vážným onemocněním hlasivek. K režii celovečerních filmů mu bylo umožněno vrátit se v roce 1974 krimikomedií Muž z Londýna s Jiřím Sovákem v titulní roli. Poté následovalo drama Plavení hříbat a také film Tak láska začíná, který musel realizovat, aby byl tzv. "vykoupen" z černé listiny. Mezi jeho nejvýznamnější díla z osmdesátých let patří pohádka S čerty nejsou žerty (1984) a hořká komedie Smích se lepí na paty (1986). V devadesátých letech a v novém tisíciletí oslnil televizními seriály Přítelkyně z domu smutku (1992) a Zdivočelá země (1997–2012) i psychologickým dramatem Bumerang (1996). Svými 13. komnatami nazývá filmy, které si přál natočit, jenže z politických důvodů k jejich realizaci nedošlo.
Jeho příběhem provází Simona Chytrová. Režie V. Olmer. 13. komnatu Hynka Bočana, která bude v premiéře odvysílaná 27.9.
Nejčtenější články