Zdá se, že si Tomáš Töpfer a ostatní herci pěkně naběhli. Na nový film "Muž, který stál v cestě" nikdo nechodí. Skoro!
Může se napsat, a co. Práci odvedli, peníze dostali, tak proč by se měli trápit faktem, že jen málo diváků jejich hereckou práci ocení. I tímto úhlem pohledu se na celou věc dá dívat. Jenže oni jsou tu ještě filmoví kritici a ti samotný film a herecké výkony v převážné většině pěkně strhali.
Těžko natočit, v přeneseném slova smyslu, divácky úspěšný politický thriller, když čerpáte pouze z historických suchých dat, které už v jiných filmech použili jiní režiséři. A v souvislosti s Františkem Krieglem se tak stalo několikrát.
Podle autora původního scénáře Ivana Fíly byl příběh postaven na mnoha „živých“ detailech, které by se na Krieglův život a konkrétně na rok 1968 dívaly pro diváka vstřícnějším a zajímavějším způsobem. Avšak scénář, podle kterého se současný film natočil, toto, podle Fíly, postrádá a je doslova o tyto momenty necitlivě ochuzen, přičemž zůstaly jen všeobecně známá historická fakta.
Samotnou kapitolou jsou pak recenze filmových kritiků, kteří tu více, tu méně film „Muž, který stál v cestě“ ztrhali a v některých případech povýšili vedlejší role nad roli hlavní, tedy Františka Kriegla, kterou ztvárnil Tomáš Töpfer. Příkladem budiž výkon Aloise Švehlíka v roli prezidenta Ludvíka Svobody.
A tak je nasnadě otázka, jestli se hercům vyplatí hrát, jak se mnohde píše, v ukradeném filmu, navíc divácky neúspěšném. Ve svých pamětech se tímto filmem patrně chlubit nebudou.
Původně měl film „Muž, který stál v cestě“ režírovat právě autor scénáře a velmi úspěšného románu Ivan Fíla. To se z mnoha důvodů nestalo. Vše tak přerostlo do právní bitvy a je otázkou, kdo nakonec zvítězí. Zdali vůbec někdo.
Nejčtenější články