Král Šumavy. Před pěti lety zemřel, před sto lety se narodil
Zdroj: Bionaut

Král Šumavy. Před pěti lety zemřel, před sto lety se narodil

Vytvořeno dne 18.11.2024

Před pěti lety, 15. listopadu 2019, zemřel v Chicagu nepolapitelný démon šumavských lesů, převaděč Josef Hasil přezdívaný jako Král Šumavy. Filmoví tvůrci mu vzdávají hold celovečerním dokumentem, natáčení s ním stihli v Americe těsně před jeho smrtí. Koprodukční snímek o skromném muži, který by se letos dožil 100 let a jenž do české historie vstoupil jako hrdina, ač se za něj sám nepovažoval, režíroval oceňovaný Ir Kris Kelly, mj. držitel BAFTA nebo Emmy. Toho pro spolupráci na filmu oslovil producent Vratislav Šlajer. Strhující a skutečný příběh Josefa Hasila vstupuje do kin 28. listopadu pod názvem Králové Šumavy, distributorem je Artcam.

„Pocházím z Belfastu, kde máme historicky a dlouhodobě problémy, nyní s Brexitem, v minulosti s násilím, konflikty a válkou, přičemž vše se týká a týkalo hranic. Můj nejoblíbenější film o Belfastu se jmenuje Hunger (Hlad) a režíroval ho Steve McQueen, který je Brit. Je to upřímná výpověď, líbí se mi právě ta perspektiva zvnějšku, že režisér není z naší země. Někdy je potřeba zkrátka pohled zvenčí – a takto jsem ke Králům Šumavy přistupoval. Aspekty hranic a jejich významu jsou pro mě velmi důležité a jsou mi blízké. Jako rodák z Belfastu se identifikuji se Severním Irskem, a to je občas velmi obtížná pozice,“ říká režisér Kris Kelly, který je také zkušeným výtvarníkem, animátorem a specialistou na vizuální efekty.

Tajemný hrdina hlubokých šumavských lesů Josef Hasil se narodil 8. února 1924 a pomohl z komunistického Československa na Západ desítkám lidí včetně matek s dětmi, které dokázal převést skrz močály až do Německa. Snímek Králové Šumavy představuje jeho skutečný příběh, hold ale vzdává i jeho blízkým, kteří museli kvůli jeho činnosti mnoho obětovat a projevit neuvěřitelnou dávku statečnosti.

„Coby člověka z jiné země mě nejvíce šokovalo, co všechno musela zažít Hasilova rodina včetně věznění. I když moje země má také komplikovanou minulost, bylo to pro mě šokující. Začal jsem si postupně uvědomovat, kdo jsou opravdoví hrdinové, odkud se bere statečnost a hrdinství. To byla ta vzrušující filmařská cesta,“ dodává Kris Kelly.

Pro režiséra bylo také velmi podstatné setkání s paní Vlastou, která ve filmu představuje jednu z těch, které Hasil bezpečně převedl přes hranice z komunistického Československa do Německa, a zachránil jim tak život. Když se s ní setkal, jakoby oba sdíleli podobné zkušenosti. Ona původně z Československa, on ze Severního Irska. „Josef Hasil rozhodně nechtěl být viděn jako hrdina, což mi bylo sympatické. Nechtěl být zaznamenán jako někdo speciální. A to se týká i Vlasty – oba si ve filmu kladou otázku, co je vlastně hrdinství, co to v praxi znamená. Zároveň ale s natáčením souhlasili a s účinkováním ve filmu neměli žádný problém. Jen nechtěli své zásluhy a zkušenosti nijak zveličovat. Byli a jsou to zkrátka velmi upřímní, skromní a krásní lidé. A takový byl i sám Hasil. Říkal jsem si pocitově – to by byl mohl být můj příbuzný, někdo, koho znám. A doufám, že to bude znát i z filmu,“ říká režisér Kris Kelly

Kris Kelly byl během natáčení za Josefem Hasilem v Chicagu, kde se Hasil usadil a žil do své smrti v roce 2019, za Vlastou v Kanadě v Hamiltonu, kde se setkal i s její dcerou, a pak samozřejmě na Šumavě, kde se točilo s Hasilovými příbuznými. Cesty po Čechách a poznání místních obyvatel byly stěžejní pro autenticitu snímku. Rozhodnutí zvolit animaci pro vyprávění příběhu Hasila přišlo i z důvodu, že samotný režisér animaci často vnímá tak, že může některé situace a scény vystihnout lépe, než živý herec či postava.

Strhující a skutečný příběh Josefa Hasila vstupuje do kin 28. listopadu pod názvem Králové Šumavy, distributorem je Artcam.

Zdroj: Bionaut

 

 

 

Default User Image
Stanislav, 18.11.2024 14:59
Dělal jsem v lesích na Šumavě u hranic , ale na močály jsem nenarazil.
Default User Image
Anonym, 18.11.2024 15:37
Tam je ale močálů (slatí) hodně. Nechápu, že to nevíte. Tím spíš, že jste tam pracoval.
Default User Image
Alois Kulak, 18.11.2024 16:28
Jediný král Šumavy byl Franz Kilián Novotný.Hasil byl zběh a vrah .
Default User Image
Jaroslav Lamr, 18.11.2024 16:43
Pan Hasil po válce nastoupil do služeb SNB a sloužil na pohraniční rotě. Což jeden dokument o něm, natočený čété úmyslně zamlčel a postavil věc tak, že měl uniformu příslušníka SNB a tu používal při převádění. Když byl odhalen a odsouzen, utekl z výkonu trestu a teprve pak se stal protivníkem režimu. Má na triku život svého kolegy příslušníka. Z rozhovoru s ním vyplynulo, že lituje zastřeleného. Nepovyšoval se, nemachroval! Co říct, byla taková doba, střet dvou světů, tekla krev na obou stranách. Převáděl z přesvědčení škodit, nebo bral peníze? Jako příslušník nebo jako agent?
Default User Image
Honza, 19.11.2024 06:12
Cela dnesni smetanka prevlekla kabaty... A plivou, jako by meli patent na moralku. No ono se to zas otoci, uz to nejde zastavit
Default User Image
Anonym, 18.11.2024 18:34
Svorcova - jedna z nejlepsich roli v ceskem filmu. Hnus ze se z paseraku a fasistu dnes delaji hrdinove. Ale vseho docasu
Default User Image
Anonym, 18.11.2024 19:06
Tehdy stejne jako dnes pres hranice chodili lidi, na ktere platila leda kulka