Filip Kaňkovský o rozhlasové práci: Nějakým zázrakem se mi daří nekomolit a neničit profesi
Herce Filipa Kaňkovského znáte z divadla či filmu, ale málokdo ví, že se tento charismatický herec zabydlel také v rozhlase. Přiznal, že do rozhlasového herectví spadl „rovnýma nohama“.
„Rozhlasové herectví jako takové, s výjimkou krátkých kurzů, se na DAMU nevyučuje. Já jsem měl štěstí na profesorku Hanu Kofránkovou, která nám dala pár možností nahlédnout do světa rozhlasové tvorby a naštěstí pro mě, se ty dveře pootevřely trochu víc a s rozhlasem spolupracuji celkem pravidelně. Musím říct, že je to jedna z mých nejoblíbenějších disciplín, která je ale dle mého názoru hodně obtížná. A mně se nějakým zázrakem daří nekomolit a neničit tu profesi tak, že z rozhlasu mají tendenci se mi ozvat znovu. Což jsem rád. Je to náročná práce, kde se nedá nic ukrýt,“ uvedl Filip Kaňkovský, který spolu s dalšími vynikajícími herci namluvil audioknihu Vlastimila Vondrušky Ďáblův nápoj.
Jak dlouho si zvykal Filip Kaňkovský na specifickou práci v rozhlase? „Chyby, které člověk dělá, se mi občas daří opakovat dokola, protože jsem v něčem nepoučitelný. Ale ze začátku to byly různé pocity, které herec normálně má, například odskakuje od mikrofonu, protože je v určité tenzi. To prostě ze začátku k tomu nějak patří. Bylo by dobré postupem doby pak tyto nešvary opustit,“ řekl Filip Kańkovský a poznamenal, že v dětství nevyrůstal na rozhlasových pohádkách, ale umění práce s lidským hlasem vnímal skrze gramofonové desky.
Audioknihu Vlastimila Vondrušky Ďáblův nápoj, kterou vydal Radioservis, Filip Kaňkovský pokřtil s dalšími mistry rozhlasového slova Miroslavem Táborským a Tomášem Töpferem.
Nejčtenější články