Český slavík 21: Co se děje v hledišti, když zhasnou kamery
O Českém slavíkovi se toho za poslední dny napsalo poměrně dost. Zatím však nikdo nezmínil fakt, jak se chovají české celebrity, když zhasnou kamery, tedy při reklamní přestávce. Obrazně řečeno, vypadá to přesně tak, jako když ve škole na chvíli z učebny odejde učitel. Všichni začnou brebentit, každý musí každému něco důležitého sdělit, každý musí každého okamžitě pozdravit a jsou i tací, kteří halekají na své kamarády nahoru na balkón.
V době, kdy zhasnou kamery a má-li již někdo v rukou „odznak“ či samotný umělecký artefakt zpodobňující cenu Českého slavíka, vrhnou se na „postiženou“ osobu ostatní kolegové a začnou hromadné gratulace.
Čím více je rozdáno cen, tím více se gratuluje, a tím více je nervózní jeden člověk, a to režisér přímého přenosu. Jeho hlas, který pochopitelně slyší pouze hosté v sálu, a který informuje přítomné, že reklamní pauza končí za 1 minutu, nikoho s umělců nevzrušuje. Ba ani upozornění, že vysíláme za 30 vteřin, mnozí neberou na vědomí. Teprve až když (ne vždy) zařve, začínáme za 15, 10 či 5 vteřin, skáčou umělci na svá místa a nasazují profesionální úsměvy, které vidíme na obrazovce.
Samotný fakt, že umělci vůbec poslechnou, závisí na osobnosti režiséra, protože jsou i tací, kteří to ve vyhrazeném čase „nedávají“ a plíží na svá místa v přímém přenosu. Jestli si režisér děla u jednotlivých jmen černé puntíky, těžko říci, protože přímý přenos je opravdu těžká „televizní disciplína“, mimo jiné hlavně z hlediska času. Většinou se vyměřený čas přímého přenosu protáhne. Často kvůli tomu, že chce každý z dekorovaných umělců něco velmi důležitého sdělit národu. Rozdvojením osobnosti pak v tomto případě trpí moderátor, kterému režisér řve do ucha „zastav ho, tečeme – rozuměj, máme málo času“, přičemž samotný moderátor musí zároveň poslouchat řečnícího umělce na jevišti. Nakonec naše obrazová galerie vám jistě potvrdí výše uvedené poznámky k letošním Českým slavíkům.
Nejčtenější články
- Odpovědět
Trvalý odkaz