Hru na oliheň hrají už sedmileté děti. Máme jim hru zakazovat nebo s nimi o seriálu mluvit?
Zdroj: Netflix

Hru na oliheň hrají už sedmileté děti. Máme jim hru zakazovat nebo s nimi o seriálu mluvit?

Vytvořeno dne 19.01.2022

Seriál Hra na oliheň trhá již několik měsíců rekordy ve sledovanosti. Příběh plný smrti a sexu se stal nejsledovanějším seriálem již v devadesáti zemích, a byť je jeho sledování doporučeno divákům starším patnácti let, je nabíledni, že se k němu dostanou děti podstatně mladší. Rodiče a učitele pak tento seriál „nachytal“ absolutně nepřipravené a postavil před ně problém, jak reagovat na dětskou hru inspirovanou právě tímto seriálovým fenoménem.

Pro ty, co seriál neviděli, jen dvěma větami připomenu: Soutěžící, kteří v jednotlivých kolech prohrají, jsou „rozhodčími“ zastřeleni. Vítěz (pouze jeden), který úspěšně zdolá všechny nástrahy hry, si odnese pořádný balík peněz. Dítě si tak ze sledování seriálu může (nemusí) odnést do života několik postřehů. Zhruba řečeno: Pro úspěch a peníze je dovoleno takřka vše. Tedy i podvádět a zabíjet. Kdo má peníze určuje pravidla a může si dovolit cokoli. Slabší jedinci jsou pro úspěšný kolektiv přítěží a je tedy možné (nutné) se jich zbavit. Kdo četl Machiavelliho Vladaře, dobře ví, že výše uvedené věty v přeneseném slova smyslu kopírují jeho pět set let starý text.

Co tedy s faktem, že děti se na seriál dívají a pak ho při hře napodobují. Zvídavé děti neuhlídáš ani náhodou, a jak říká klasik Zakázané ovoce nejlíp chutná. Tedy z pohledu dnešní doby, má-li potomek přístup na internet (nebo jeho kamarádi), je pouze otázkou času, kdy vedle tohoto seriálu uvidí mimo jiné také první porno.

Zákaz tedy nic nezmůže (snad na čas) a možná jedinou možností jak se k problému postavit, je komunikace, chcete-li rozhovor s dětmi na dané téma. Vysvětlit, mnohdy polemizovat, klást před dítětem sobě samému otázky a zároveň na ně odpovídat. Samozřejmě se zde nabízí otázka, zdali je příkladně učitel dost fundován a připraven vést rozhovor na toto téma a dovoluje-li mu to vůbec školní řád, potažmo přístup rodičů. (Vzpomeňme na letité rozpory ve společnosti, jak, od kolika let a zda vůbec učit sexuální výchovu).

 U rodičů spíše vidím absenci času na rozhovor s potomkem. Problém je to zcela jistě. Problém vhodný k řešení. Samozřejmě, co rodina to jiný pohled na danou „tématiku“ a také ochotu (neochotu) ji řešit. Jednoznačná příručka k řešení prostě není a nikdy nebude. A jak byste celou záležitost řešili anebo řešíte vy? Napište nám.       

 

 

 

Default User Image
Mia, 20.01.2022 02:54
Každá rodina to má nastavené doma jinak... Co funguje na jedno dítě ani zdaleka nefunguje na druhé. Myslím si že jako matka dokáži odhadnout jednotlivé situace kdy musím buď řádně zakročit a nebo si s dcerou sednout a vysvětlit ji danou situaci. U nás doma se zásadně nic nezabavuje tím myslím telefony, tv, tablet, PC.. myslím že to k ničemu nevede. Jako rodiče dbáme na společné důvěře, respektu a děláme kompromisy samozřejmě že je mi jasné že přijde období kdy budeme nejhorší a já budu nepřítel č. 1... Myslím že tímhle si procházelo spousta rodičů. Co se týče seriálu Hra na oliheň který ukazuje že bohatí mají moc atd... To že se u nás hraje Minecraft, Roblox atd ... Ok! Ale kdyz jsem u dcery slyšela tu znělku z první hry kdy ji zpívala tak jsem se postavila na značky a snažila se dopidit kde ji slyšela samozřejmě seriál jsem viděla ale na 100% vím že u toho nebyla dcera! Vylezlo z ní teda že je to hra a že to hrají i její kamarádi... Zeptala jsem se jí jestli té hře rozumí jestli chápe o co tam jde samozřejmě že ne a samozřejmě že se mi nelíbilo že to hraje moje dcera! Tak jsem začala s vysvětlováním a promluvila jsem si s ní myslím že jsem se vlezla do časového limitu protože jsem neviděla oči vsloup, zívání a to její " Ježíš mami ". Po našem rozhovoru se mě zeptala jestli to opravdu takhle někde funguje a je to skutečné a také mi řekla že to není hezké. Hru tedy už nehraje a pár hodin z toho byla taková nesvá... Teď už je vše v pořádku. Její kamarádi hru stále hrají a ač ji přemlouvají ať si ji znovu stáhne a hraje tak mi bylo řečeno že už to nechce mít nikdy na svém tabletu ani telefonu a dokonce mě poprosila ať se nekoukám na podobné věci.
Default User Image
Fatima, 02.03.2023 02:38
Chci poděkovat Velkému doktoru Zakovi za obnovení mého rozpadlého manželství. Jmenuji se Fatima Joe. Nikdo mě nemohl přesvědčit, že se Svědectví splní. Byl jsem největší skeptik na světě, ale důvěryhodný zdroj (velmi blízký spolupracovník) mi řekl a zkusil jsem to, byla to jedna z nejlepších věcí, které jsem kdy udělal. Můj milostný život byl v troskách a já byla na pokraji třetiny. Prostě jsem nedokázala čelit dalšímu rozvodu a chtěla jsem se víc snažit, aby náš vztah fungoval, ale zdálo se, že manželovi to nevadilo. Znovu se se mnou rozešel. Byl zmatený a já zase nevím, co mám dělat, spíš aby kontaktovali doktora Zaka. Ujistil mě, že udělal kouzlo lásky, které mi manžela vrátilo přesně za 48 hodin. teď jsme se sebou velmi spokojeni. Dr. Zaka ho přiměl, aby si uvědomil, jak moc se milujeme a potřebujeme. Tento muž je SKUTEČNÝ a k lepšímu. Může vám také pomoci napravit váš rozpadlý vztah. Měla jsem zpátky manžela! Bylo to jako zázrak. kontaktujte ho nyní, pokud potřebuje pomoc. email: drzakapricedsolution@gmail.com Můžete také poslat WhatsApp na +2348082943805.
Default User Image
Petr, 20.01.2022 08:39
Už čtu několikátý článek na toto téma. Wtf. Ten seriál je o tom, že dospělí lidi hrajou hry z dětství, takže pokud se ty děti nestřilý po vypadnutí, tak bych řekl, že je to v pohodě. Aneb když děti čumí do tabletů, tak je problém, ale když mají konečně nějakou fyzickou zábavu (ano ikdyž založenou na takovém seriálu, ale ruku na srdce, není to tak, že by ten seriál viděly, jakože spíš viděly nějakou hru inspirovanou seriálem, třeba Roblox etc., kde se ze hry taky pouze vypadává, nikdo nechytí kulku), tak je to taky problém.