Historie srpna 1968. Dubček úplně selhal. Zachránil nás Husák. Co ve filmu Vlny nebylo
Zdroj: Wikimedia commons

Historie srpna 1968. Dubček úplně selhal. Zachránil nás Husák. Co ve filmu Vlny nebylo

Vytvořeno dne 21.08.2024

Také vás titulek tohoto článku trochu nadzvedl? Ikona roku 1968 Alexander Dubček (+71) jako slaboch a skalní normalizátor Gustáv Husák (+78) jako hrdina? Říká se, že historii píší vítězové, nic méně pak jsou tu ještě pamětníci, kteří byli u toho, nebojí se podat svědectví a do té oficiální historie tak říkajíc "hodit vidle". 

Server badatele.net prostřednictvím Jaroslava Mareše totiž před dvěma lety vyzpovídal novináře a spisovatele Milana Syrůčka (90), který působil mnoho let v tehdejší Mladé frontě a v roce 1968 zde působil jako vedoucí vydání. Byl u toho, když byla hlavní redakce Mladé fronty obsazena okupačními vojsky, avšak dokázal 21. srpna 1968 společně s kolegy ve zbraslavské pobočce vydat letákovou ilegální Mladou frontu.

V rozhovoru vedeném Jaroslavem Marešem, umístěném volně na Youtube, Milan Syrůček vzpomíná nejen na Alexandera Dubčeka a jeho otce, s kterými se setkal v tehdejším Sovětském svazu jako novinář působící na roční praxi v Komsomolské pravdě, ale také na dobu padesátých a šedesátých let, kdy měl tu možnost být u nejdůležitějších politických jednání týkající se vývoje v tehdejší Československé socialistické republice. Samozřejmě včetně srpnových dnů roku 1968.

Konec rozhovoru pak koresponduje s výše uvedeným titulkem. Historie v čase otevírá svá tajemství sice pomalu, ale díky pamětníkům mnohdy až neurvale surově. Není úkolem tohoto článku soudit pravdivost informací uvedených ve videu, či soudit jednotlivé osobnosti ve videu zmiňovaných, ale spíše jde o to, posoudit informace v souvislosti se současným výkladem roku 1968. Díky serveru badatele.net a Jaroslavu Marešovi tuto možnost máme.

Poznámka závěrem. Nakonec i právě uváděný film Vlny, režiséra Jiřího Mádla, více méně vychází ze vzpomínek tehdejších novinářů Československého rozhlasu, kteří rok 1968 zažili na vlastní kůži. Pohled jejich kolegy Milana Syrůčka z tehdejší Mladé Fronty pak ukazuje trochu jiný příběh několika politiků z roku 1968. Je to jistě námět na další filmové zpracování. Samozřejmě je možné se ptát, proč si Mádlův film nevšímá politické reprezentace roku 1968. Odpověď je nasnadě: Vlny jsou příběhem novinářů. Ne politiků.              

Zdroj: Autorský článek, badatele.net, foto: herminapress,  wikimedia commons      

 

 

 

Default User Image
Name, 22.08.2024 06:22
Já věřím Vojtovi Mádlovi, přeci by nám nelhal, vždyť je to umělec.
Default User Image
Aluš, 22.08.2024 17:06
Vždyť jo, přemluv bábu taky pamatuji. On to myslí s námi dobře 😃
Default User Image
Name, 22.08.2024 20:58
Dobře a hlavně upřímně. Navíc je podobně jako většina současných tvůrců nesmírně vzdělaný a erudovaný, o čem svědčí jeho výrok o tom, že šedesátá léta byla temná a smutná. Hned je poznat, že má načteno a nakoukáno.
Default User Image
Zuzka, 22.08.2024 21:02
Můžeš se zajet podívat na Ukrajinu, uvidíš sám, kolik je po Banderovi pojmenovaných ulic a náměstí. A kolik je všude Banderových soch.
Default User Image
Ivan, 22.08.2024 21:18
No a ? Víte kolik tady bylo Stalinových a Leninových soch ? A oba to byli borci, co jim pár milionů mrtvých vůbec nevadilo. - Bandera pro ně byl jejich národní buditel - takový Masaryk pro nás (trochu přeháním kvůli názornosti). Zeptejte se na Slovensku, Josefa Tisa by nejraději zvolili největším Slovákem (a poslušně poslal do plynu několik set tisíc svých spoluobčanů), kolik je Štefánikových náměstí a soch. - Ta vaše argumentace je taková nedomyšlená. Zkuste zabrat hlouběji.
Default User Image
David, 22.08.2024 21:27
No ale Stalina přece stavěli komunisti, ne? Banderu komunisti rozhodně nestavěli, Banderu přece stavěli a stavějí ukrajinští "demokrati." A srovnávat Banderu s Masarykem, no fuj, to snad ani pro názornost, pane kolego. Ta vaše "argumentace" je taková nedomyšlená, Zkuste zabrat hlouběji.
Default User Image
Ivan, 22.08.2024 21:47
Byl pro nás Masaryk reprezentant národních aspirací ? Byl. Byl pro Ukrajince Bandera reprezentant národních aspirací ? Byl. - Tak kde máte ten problém ?
Default User Image
David, 23.08.2024 05:44
No řekl bych, že takový menší problém je v tom, že v Masarykově jméně nebyli vražděni lidi. Sta tisíce lidí. Nikde neběhali masarykovci a nevraždili, na rozdíl od banderovců. Ale zdá se, že ani toto pro vás problém nepředstavuje. Což je současně komické i tragické, v každém případě to mnoho vypovídá o vašem charakteru a morálce. A možná dokonce i inteligenci. Dovolil bych si prohlásit, že absence jakéhokoli smyslu pro spravedlnost a morálku je u vás doslova kriminální. Podle mě jste psychopat.
Default User Image
Petr, 24.08.2024 22:27
Zas toho Masaryka tak nežerte. Jeho smysl pro spravedlnost a morálku měl vlastní výklad.